Lyon Hockey

Basketball playoff scoreboard



The boys’ basketball playoffs are here.

After a condensed season due to COVID-19, teams in the Hometown Life zone have made their effort into the postseason tournament to see who can make it to the Breslin Center in East Lansing on April 10 for the final of the ‘State.

After:Michigan High School Hockey Playoff Scoreboard

After:Basketball playoff scoreboard

Here’s a look at how the regional teams fared in the tournament.

Regional

Division 1

Regional 5 – Northville

Final

Ann Arbor Huron (18-0) 64, Livonia Stevenson (13-7) 39

After:Livonia Stevenson struggles, falls to Ann Arbor Huron in regional final

Semi final

Livonia Stevenson (13-6) 53 Salem (8-9) 51

Regional 7 – De La Salle

Semi final

Jesuit UD (11-0) 36, Brother Rice (8-5) 35

After:Brother Rice basketball falls to UD Jesuit in regional semi-final at last second

Division 2

Regional 15 – Livonia Clarenceville

Semi final

Ferndale (12-4) 78, Livonia Clarenceville (7-9) 53

Division 4

Regional 31 – Ypsilanti Lincoln

Semi final

Detroit Douglass (13-5) 55, Plymouth Christian Academy (12-6) 51; 2 OT

Districts

Division 1

District 20 – Livonia Franklin

First round

Redford Thurston (5-7) 68, Garden City (0-17) 57

Livonia Franklin (10-7) 76, Livonia Churchill (1-17) 56

District semi-final

John Glenn (10-5) 59, Redford Thurston (5-8) 48

Livonia Stevenson (11-6) 59 years old, Livonia Franklin (10-8) 55 years old; OT

District final

Livonia Stevenson (12-6) 66, John Glenn (10-6) 45

District 19 – Plymouth

First round

Salem (6-8) 41, Northville (12-6) 39

After:Salem Basketball breaks playoff losing streak, ends Northville season in first round

Novi (4-11) 56, Plymouth (3-13) 48

After:Novi Basketball fights back and beats Plymouth in playoff game opener

District semi-final

Salem (7-8) 72, Detroit Catholic Central (4-8) 67; OT

Canton (10-5) 61, Novi (4-12) 50

District final

Salem (8-8) 50, Canton (10-6) 44; OT

District 17 – Dexter

First round

Skyline of Ann Arbor (7-4) 63, South of Lyon (10-5) 44

District semi-final

Ann Arbor Skyline (8-4) 51, South Lyon East (10-4) 48

District 23 – Dearborn Heights Crestwood

First round

Dearborn Heights Crestwood (10-4) 54, Wayne Memorial (2-12) 45

District 25

First round

Groves (8-7) 54, Southfield Arts and Technology (5-10) 48

Seaholm (6-8) 47, Farmington (4-12) 45

District semi-final

Brother Rice (7-4) 59, Groves (8-8) 57

Seaholm (7-8) 2, North Farmington (8-3) 0 – Canceled, COVID-19

District final

Brother Rice (8-4) 66, Seaholm (6-9) 36

District 7 – Milford

First round

Walled Lake Central (8-6) 45, Milford (6-11) 30

District semi-final

Lakeland (9-7) 44, Walled Lake Western (2-15) 41

District final

Fortified Lake North (10-4) 58, Lakeland (9-8) 31

District 8 – Bloomfield Hills

District semi-final

Waterford Mott (12-7) 62, Bloomfield Hills (8-5) 54

Division 2

District 57

District semi-final

Livonia Clarenceville (6-8) 69, Detroit Communication and Media Arts (7-5) 48

District final

Livonia Clarenceville (7-8) 68, Detroit Cornerstone Health and Technology (7-8) 63

Division 4

District 124 – Westland Huron Valley Lutheran

District final

Plymouth Christian Academy (12-5) 81, Westland Huron Valley Lutheran (6-8) 41

Contact reporter Colin Gay at [email protected] or 248-330-6710. Follow him on twitter @ ColinGay17. Send game results and stats to [email protected]